Jak vybrat bazénový vysavač?

Udržujte vodu v bazénu průzračně čistou

Pokud máte na zahradě bazén, určitě jste řešili čistotu vody a její filtraci. Ani její sebelepší výběr ale nedokáže zastoupit bazénový vysavač. Ten vás totiž dokonale zbaví nečistot na dně i stěnách bazénu, stejně jako na schůdcích. Jeho pořízením tak ušetříte za nákup další chemie. Jak vybrat bazénový vysavač, který vám ušetří maximum práce?

  • Jakub, redakce Heureka.cz
  • Doba čtení: 4 min.

Jak vybrat bazénový vysavač - rady před výběrem

Parametry bazénu

Bazénové vysavače jsou připravené na oválný tvar, případně čtverec nebo obdélník, proto může jakýkoliv jiný tvar představovat potenciální problém. Vždy je tedy lepší, dotázat se prodejce. Pro rozměry platí totéž, hlavně v případě automatických vysavačů a svou roli hraje také materiál obložení bazénu. Ne každý vysavač totiž zvládne hladký keramický obklad. V neposlední řadě se také ujistěte, že ať už máte sladkou, nebo slanou vodu, bude na ni vámi vybraný vysavač připravený.

Napájení

Výrazně ovlivňuje komfort užívání. Ideální varianta je nabíjecí vysavač, který po nabití jen odpojíte a začne vysávat. V takovém případě si pouze hlídejte dobu provozu. Další možností je elektrický kabel připojený do sítě a zde se zaměřte především na jeho délku.

Kvalita zpracování a materiál

Materiál by měl být odolný vůči samotné vodě - sladké, nebo slané. Stejně tak by měl přežít veškerou bazénovou chemii, která je sice šetrná, nicméně se spolu s vodou dostane i dovnitř vysavače. Postupem času by tak mohla být příčinou poruch.

Design

Nejčastěji narazíte na přístroje v modré, bílé a šedé barvě, které se k bazénu hodí nejvíce. Zároveň jsou podobné klasickým vysavačům. Některé typy mají plastová kolečka, jiné vypadají spíš jako tyčové vysavače.

Typy

Poloautomatický

  • Poloautomatický bazénový vysavač je ideální pro menší bazény

  • Připojení k pískovému filtru

  • Rotující kartáče odstraní i odolné usazeniny na dně bazénu

  • Pro nadzemní i zapuštěné bazény

  • Vyčistí pouze cca 80 % plochy bazénu

  • Doba provozu je omezena dobou spuštění filtrace

Poloautomatické bazénové vysavače

Automatický

  • Vyšší pořizovací cena

Automatické bazénové vysavače

Ruční

  • Ruční bazénový vysavač překvapí nízkou pořizovací cenou

  • Napojení na pískový filtr

  • Vhodný pro základní údržbu

  • Aku napájení zajistí jednoduchou manipulaci s vysavačem

  • Nevhodný pro velké bazény

Bazénové vysavače Ruční

Parametry

Šířka čisticí plochy

Malá šířka může způsobit 2 problémy - vysavač bude muset pod vodou trávit více času, nebo se v druhém případě vy sami více napracujete. Standardem je hodnota cca 40 cm.

Délka čisticího cyklu

Samotná doba čištění se může lišit např. v závislosti na míře znečištění. Nejčastěji však jde o časy od 30 minut po 3 hodiny. Automatický vysavač si může dno nejprve zmapovat, uložit do paměti a pracovat efektivněji.

Délka hadice

Připojovací hadice by měla mít alespoň 10 m, samozřejmě ale platí, že čím více, tím lépe a tím komfortněji se vám bude i pracovat. Na trhu najdete i modely s 15m a delší hadicí.

Rozměry a hmotnost

Bazénové vysavače jsou v tomto ohledu podobné těm klasickým. Manuální modely mohou vážit něco málo přes 1 kg (bez hadice), poloautomatické a automatické varianty se pak podobají klasickým robotickým vysavačům a váží kolem 6 kg.

Další informace

Myslete na to, že součástí každého vysavače je právě i hadice, která může přidat nějaký kilogram hmotnosti. Stejně tak platí, že čím větší bazén máte, tím robustnější by měl být i vysavač. Ideálně automatický, protože obsluha manuálního nebo poloautomatického je v případě velkých bazénů neúměrně náročná, navíc samotné čištění nebude tak důkladné jako s automatickým vysavačem.

Funkce

  • Připojení na bazénovou filtraci - manuální nebo poloautomatické vysavače se mohou připojit k bazénové filtraci – nejčastěji je vyžadována písková filtrace. Právě přes ni pak putují a tady se zachycují nečistoty. Zde si jen dejte pozor, aby byla filtrace dostatečně výkonná a měla dostatečný průtok.

  • Filtrační koš nebo vak - je často součástí automatických vysavačů. Slouží především k zachytávání hrubších nečistot, ale je schopen pohltit i smítka do velikosti několika desítek mikronů. Zároveň je možné ho prát, takže může sloužit dlouhou dobu. Jeho objem bývá zpravidla cca 5 l.

  • Filtrační sáček - pokud není možné připojení na filtraci, jsou vysavače vybaveny alespoň látkovým filtračním sáčkem, který odchytí nejen hrubší nečistoty jako listí, ale i objekty s průměrem několik desítek mikronů. Jeho objem se pohybuje na úrovni 1 l.

  • Dálkové ovládání - vypnout, zapnout, změnit program, zapnout osvětlení, nastavit časovač. To a další věci můžete pohodlně měnit na dálkovém ovládání v případě automatických vysavačů.

  • Možnost nastavení vysávané plochy - před samotnou koupí si zjistěte, jakou plochu může vysavač čistit. Zda jde o dno, stěny, nebo obojí. Není totiž ani zdaleka samozřejmé, že přístroj zvládne vše. Pokud tomu tak je, máte možnost nastavit, kterou část bazénu budete zrovna čistit.

  • Intenzivní čištění - pokud jste bazén delší dobu nečistili, je možné zvolit tento režim. Vysavač bude pracovat s větším výkonem a intenzitou.

  • Turbo čištění - pokud nechcete nebo nemůžete ztrácet čas, je ideální turbo program. Ten čas vysávání zkracuje na minimum, přitom s více než dobrými výsledky.

  • Různé nástavce - jako klasické vysavače, i ty bazénové mohou mít různé nástavce. Liší se především šířkou, zakončením, tvarem hubice. Mezi ty nejužitečnější pak patří speciální rohový nástavec.

  • LED osvícení - pokud budete vysávat večer, bude se vám hodit LED osvícení, díky kterému budete lépe vidět na dno.

Další tipy a inspiraci pro váš bazén najdete na stránce Splňte si sen o dokonalém bazénu.

Další doplňky k bazénu

Bazénová chemie

Bazénové fólie

Bazénové filtrace

Bazénové vzduchovače

Bazénové skimmery

Bazénové protiproudy

Příslušenství k bazénům

Rady na závěr

Frekvence vysávání

Údržba bazénu samozřejmě nespočívá jen v používání vysavače. Podílí se na ní i klasická filtrace a používání bazénové chemie. Pokud si ale vysavač pořídíte, měli byste ho používat alespoň 1× za 2 týdny. Samozřejmě, pokud je bazén v blízkosti stromů, nebo se do něj dostávají nečistoty a prach snadněji (např. z nedalekého pole nebo lesa), je možné frekvenci zvýšit. Naopak – pokud bazén pravidelně zakrýváte plachtou (na noc nebo na období, kdy ho nepoužíváte), můžete dobu mezi jednotlivými úklidy prodloužit.

Údržba

Pokud dojde k poruše stroje, nechte opravu na odbornících. Jinak platí, abyste vysavač nenechávali zbytečně dlouho na slunci (kvůli poškozujícímu UV záření). Zároveň se řiďte radami výrobce, totéž platí i pro praní vaku a sáčku v pračce. Vysavač můžete propláchnout, případně dezinfikovat – i zde vám dá výrobce návod, jaké přípravky a v jaké koncentraci využít.